UM1550S-18
Mfr.Part #
UM1550S-18
Manufacturer
Union Semiconductor (HK) Limited
Package/Case
Datasheet
UM1550S-18
Description
5V Input Ultra Low IQ LDO
Stock
10000
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
3.5 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
56dB ~ 42dB (100Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :
8V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 200mA